Nyheder

Core træning i teampuls...
Lillebælt Halvmarathon 2011...
Stockholm Marathon 2011...
Tur til Skagen 10.10.10 ...
Se her, Kun for mænd...
Audi Challenge 1900 halvmarathon....
Klubtøj, FUSION har valgt at afbryde ...
Fotos fra Fitness i naturen 21.06.2010...

Pulszone-beregner

Teampuls - pulszone - beregner
Beregn dine pulszoner


Pace-tabeller

Teampuls - Pace - tabeller
Pace-tabeller - se dem her


Galleri

Teampuls - Galleri
Se mere klik her


Teampuls - Galleri
www.fitnessfritid.dk

Vi får for lidt..

Nyt fra altomkost.dk

Det er stadig masser af gode grunde til at spise 6 om dagen!

En ny undersøgelse viser at frugt og grønt ikke er det mirakelmiddel mod kræft, som man troede for 15 år siden. Det er dog stadig masser gode grund til at spise af frugt og grønt!

Selvom en stor europæisk undersøgelse ikke kan vise en klar og tydelig direkte sammenhæng mellem at spise frugt og grønt og nedsat risiko for at udvikle kræft, så bør vi stadig spise mindst 600 gram grønt og frugt om dagen. Der er nemlig stadig store sundhedsgevinster at hente ved at spise frugt og grønt.

Frugt og grønt er en god og vigtig kilde til mange vigtige vitaminer som kroppen har brug for. Samtidig nedsætter vi risikoen for at bliver overvægtig, når vi spiser frugt og grønt. Og netop overvægt – som stadig er et stort problem i Danmark – er en af de store risikofaktorer når det gælder mange livsstilssygdomme, deriblandt også kræft. Derved kan man sige at frugt og grønt har en indirekte effekt på udvikling af kræft. Samtidig udgør overvægt også en risikofaktor i forhold til udvikling af hjerte-karsygdomme og diabetes type 2, hvilket også er sygdomme vi ser et stigende antal af. Endelig spiser vi ofte mindre af andre fødevarer, som øger risikoen for kræft, når vi spiser frugt og grønt. 
 
Vi får for lidt..
Siden 1995 er der sket en stigning i indtaget af frugt og grønt både blandt børn og unge. Kostundersøgelsen fra 2003/2006 lavet af Fødevareinstituttet, DTU, viser, at danskerne langt fra opfylder kostrådet om 600 g frugt og grønt om dagen. Kun 16 % af de 15-75-årige lever op til kostrådet om de 600 g/d.

Den seneste kostundersøgelse fra 2008 viser at voksne i gennemsnit spiser 160 g grønsager og 282 g frugt om dagen – og det er for lidt!
En del af befolkningen spiser ganske lidt eller slet ikke noget frugt og grønt. Tidligere undersøgelser tyder på, at netop denne gruppe i befolkningen vil have endnu større gavn af at spise mere frugt og grønt end dem der i forvejen spiser frugt og grønt. Dette gælder ikke mindst forebyggelsen af kræft.

Hvorfor frugt og grønt?
Frugt og grønt gør maden farverig og giver mange forskellige smagsindtryk. Grønsager og frugt indeholder mange kostfibre og forskellige vitaminer, mineraler og andre sunde stoffer. Spis derfor forskellige slags. Og husk at mindst 300 g skal være grønsager.


Af. Fødevarestyrelsen Else Molander - 8. april 2010

SideWalk webbureau © - webløsninger og søgeoptimering